سال مالی چیست؟

۴٫۴
(۹)

سال مالی برای کسب و کارها هر ۱۲ ماه یکبار آغاز می‌شود و روز آغاز آن برای کسب و کارها در کشورهای مختلف متفاوت است.

معمولاً در ایران روز اول فروردین به عنوان روز آغاز سال مالی نیز در نظر گرفته می‌شود.

همین طور در کشورهای دیگر نیز هر کسب و کار یک سال مالی دارد که برای پرداخت و هماهنگی عملیات داخلی و همچنین عملیات مالی با دولت‌ها به عنوان نقطه‌ی مبدأ در نظر گرفته می‌شود. در کنار سال مالی رسمی که توسط دولت‌ها مشخص می‌شود، معمولاً هرکسب و کار در داخل سیستم خود نیز می‌تواند سال مالی منحصر به فرد خود را داشته باشد و تاریخ آغاز آن را هم به دلخواه خود تعیین کند.

معمولا برای محاسبه سود و زیان یک شرکت یک دوره خاص تعیین می شود و در پایان آن دوره، اعضای هیئت مدیره موظف به ارائه گزارش عملکرد خود در آن دوره و ارائه پیش بینی از عملکرد آتی شرکت هستند.
لازم به ذکر است که این دوره معمولا بر اساس موافقت اکثر سهامداران تعیین می شود.
به عبارت دیگر، سال مالی دوره‌ایست که برای محاسبه وضع مالی سالیانه در شرکت‌های گوناگون کاربرد دارد.

سال مالی اکثر شرکت‌های بورسی، از ابتدای فروردین هر سال تا پایان اسفندماه همان سال است؛ اما برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری و خدمات مالی به خاطر نوع فعالیت، از ابتدای مهرماه تا پایان شهریور سال بعد یا از ابتدای دی‌ماه تا پایان آذر سال آینده، سال مالی تعریف‌شده است.

همچنین طبق قانون شرکت‌ها باید حداکثر چهار ماه بعد از سال مالی، نسبت به تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه و تصویب صورت‌های مالی اقدام کنند.
حداکثر هشت ماه پس از تشکیل مجمع عمومی سالیانه و تصویب صورت‌های مالی، می‌بایست سود نقدی سهامداران را پرداخت کنند.

شرکت‌ها در پایان دوره‌ی مالی یا سال مالی خود به صورتحساب‌های مختلف مالی خود رسیدگی می‌کنند و پس از تعیین تکلیف کردن عملیات مالی یک سال گذشته و برطرف کردن اختلاف حساب‌ها، پرونده‌ی آن را می‌بندند؛ به چنین کاری بستن سال مالی گفته می‌شود. البته این به آن معنا نیست که شرکت‌ها در سال فقط یک بار به حساب‌هایشان رسیدگی می‌کنند، بلکه عملیاتی نیز به نام گزارش‌های میان دوره‌ای وجود دارد که در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر از یک ماهه تا ۶ ماهه انجام می‌شود.

منظور از اطلاعات (گزارش‌های) میان دوره‌ای چیست ؟

شامل اطلاعات تولید و فروش و مسائل مالی شرکت است که در دوره‌ها و فصول مختلف توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود. مانند گزارشهای ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۹ ماهه.
شرکت‌ها در بازه‌های ۳، ۶ و ۹ ماهه گزارش‌ عملکرد خود شامل گزارش سود و زیان و پیش‌بینی جدید برای سال مالی را ارسال می‌کنند.
برای مشاهده سال مالی هر شرکت و این گزارش‌ها کافیست آگهی مجمع عمومی عادی سالیانه یا صورت‌های مالی و اطلاعیه‌هایی که شرکت موردنظر در سایت codal.ir ارسال می‌کند را مشاهده کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۴٫۴ از ۵ --------- تعداد آرا: ۹

تا حالا امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر امتیاز بده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *