همه چیز درباره صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط

3.6
(9)

صندوق‌های مختلط به نوعی ترکیب صندوق‌های درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی هستند و در واقع مزایای هر دو صندوق را شامل می‌شوند. همان‌طور که قبلا ذکر شد بخش اصلی سبد صندوق‌های درآمد ثابت را اوراق درآمد ثابت مانند سپرده بانکی و اوراق بدهی دولتی تشکیل می‌دهند. همچنین بخش عمده سبد دارایی صندوق‌های سهامی از سهام تشکیل شده است. در صندوق‌های مختلط ترکیب اوراق درآمد ثابت و سهام به هم نزدیک است.

حدود 40 الی 60 درصد ترکیب سبد دارایی صندوق مختلط در سهام و مابقی در اوراق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. بنابراین صندوق‌های مختلط هم از نظر میزان ریسک و هم از نظر انتظار سوددهی در طیفی بین صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی قرار می‌گیرند.

 

تفاوت صندوق مختلط با صندوق درآمد ثابت و صندوق سهامی 

بازده صندوق‌های درآمد ثابت هر ماه به هم نزدیک هست و نوسان کمتری دارد. نکته منفی این نوع صندوق‌ها عقب ماندن از بازده بازارهای طلا و سهام به هنگام وقوع جهش نرخ ارز و تورم هست. در حالی که سود صندوق‌های سهامی امکان دارد از ماهی به ماه دیگر با نوسان‌های بیش از 20 درصد همراه باشد. صندوق‌های سهامی در زمان رشد بورس سود خوبی را برای سرمایه‌گذاران می‌سازند و بهترین گزینه سرمایه گذاری هستند. اما به دلیل نوسان ذاتی بازار بورس، صندوق سهامی در دوره‌های نزولی بازار بورس حتی ممکن است سودی برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد نکنند و در برخی ماه‌ها حتی ضررده باشند.

صندوق‌های مختلط برای این به وجود آمدند که مزایای هر دو صندوق سهامی و درآمد ثابت را ترکیب کنند. اینگونه که در عین حال که ریسک سرمایه‌گذار نسبت به صندوق سهامی کاهش می‌یابد، نوسان سود نیز ملایم تر می‌شود. برای مثال فرض کنیم در دوران صعود بازار بورس یک صندوق سهامی سود 20 درصد ماهانه و یک صندوق درآمد ثابت سود 2.5 درصد ماهانه بسازد. در این حالت صندوق‌های مختلط سودی بین این دو عدد (مثلا 10 درصد) نصیب سرمایه‌گذاران خود خواهند کرد. در عین حال وقتی که روند بورس نزولی می‌شود، صندوق سهامی ممکن است سود منفی و صندوق درآمد ثابت 1.5 درصد بسازد ولی صندوق مختلط در این حالت به مانند شوک‌گیرنده عمل می‌کند و محتمل هست که جلوی ضرر سبد سرمایه‌گذار را بگیرد. بنابراین این صندوق گزینه بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران با ریسک‌پذیری متوسط هستند.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید ویدئوی همه چیز درباره صندوق‌های درآمد ثابت را در پایین این مقاله تماشا کنید

موفق و پیروز باشید

دوستار شما محمود مرادی

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 3.6 از 5 --------- تعداد آرا: 9

تا حالا امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر امتیاز بده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *