عرضه اولیه در بورس چیست؟ (IPO)

۴٫۲
(۵)

به عرضه سهام یک شرکت برای اولین بار در بازار بورس، عرضه ‌اولیه گفته می‌شود. بعد از طی مراحل قانونی پذیرش یک شرکت در بورس، یک روز مشخص از طرف سازمان بورس تعیین می‌شود، در آن روز بخشی از سهام شرکت بین متقاضیان بورسی که غالبا فعالین روزانه بورس هستند به صورت مساوی تقسیم می‌شود.
این قوانین توسط سازمان بورس تدوین شده است. شرکتی که متقاضی ورود به بورس باشد باید این قوانین را رعایت کند. برای مثال یک مورد از این قوانین به شرح زیراست:
((هر شرکتی که در ۵ سال گذشته زیان‌ده باشد (حتی برای یک سال ) مجوز ورود به بورس را نمی‌تواند کسب کند. شرکتها فقط در صورت دارا بودن تمام شرایط مورد نظرسازمان بورس، اجازه ورود به بورس و ثبت در لیست شرکت‌های بورسی را دارند.))
پس از این مرحله و انجام اقدامات لازم اداری، با اعلان رسمی بورس، سهام شرکت تازه وارد در تاریخ و زمان معین در بورس عرضه عمومی می‌شود.
این اعلان در سایت شرکت بورس یا فرابورس و درفرمت خاصی مثل نمونه زیرارائه می‌شود. معمولا یک تا دو هفته زودتر از تاریخ عرضه ‌اولیه این اعلان منتشر می‌شود.

طبق اعلان بالا قرار است ۱۰ درصد سهام شرکت پدیده‌ شیمی‌ قرن با نماد قرن معادل ۱۰۰ میلیون برگه سهم در تاریخ ۳۰ بهمن در بین متقاضیان بورسی تقسیم شود.
در روز عرضه یک بازه زمانی ۲ ساعته (ساعت ثبت سفارش) از طرف سازمان بورس اعلام می‌شود که در این ساعت متقاضیان اقدام به ثبت سفارش می‌کنند. همچنین در این روش الویت زمانی ثبت سفارش اهمیتی ندارد. یعنی شخصی که در انتهای بازه زمانی مشخص شده، سفارش خود را ارسال می‌کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی ندارند. تنها کافیست سفارش خرید عرضه ‌اولیه در بازه زمانی تعیین شده با موفقیت ثبت شود.

ساعت ثبت سفارش خرید عرضه اولیه چیست؟

ساعت ثبت سفارش عرضه ‌اولیه از قبل مشخص نیست و در همان روز عرضه توسط ناظر اعلام می‌شود که معمولا بین ساعت ۱۰ تا ۱۲ همان روز انتخاب می‌شود. این بازه زمانی تحت شرایط خاصی قابل تمدید است و می تواند افزایش یابد. در صورت تغییر از طریق ناظر اطلاع رسانی می‌شود. برای اطلاع از پیام ناظر، در سایت tsetmc.com نماد مورد نظر را جستجو کنید و در قسمت پیام ناظر ساعت ثبت سفارش را مشاهده کنید.

روش خرید عرضه ‌اولیه چگونه است؟

همه عرضه‌ اولیه‌های فعلی بورس و فرابورس به روش «بوک بیلیدینگ» یا «ثبت سفارش» ارائه می‌شوند. درعرضه ‌اولیه به روش «بوک بیلدینگ» اولویت با بیشترین قیمت است و درصورت ثبت‌ سفارش با قیمت کمتر ممکن است سهمی به شما تعلق نگیرد.
یعنی در عرضه اولیه‌ها بین هر کد صرف نظر از (حقیقی یا حقوقی) سهم یکسانی تقسیم می‌شود. در اعلان دو قیمت “کف قیمت” و “سقف قیمت” ذکر می‌شود که شما همیشه سقف قیمت را به عنوان قیمت مورد نظر وارد کنید.
حداکثر سهمیه هر کد حقیقی یا حقوقی همان حداکثر حجم قابل تخصیص به هر کد است. در زمان ثبت سفارش حجم را از اعلان مشاهده کرده و همان را وارد کنید. در اعلان بالا حجم ۱۰۰ عدد سهم می‌باشد.
با اینکه قبل از شروع ثبت سفارش عرضه اولیه، حداکثر تعداد سهام قابل خریداری توسط هر کد حقیقی و حقوقی اعلام می‌شود اما معمولا با توجه به مشارکت بالا تعداد سهام کمتری به هر کد اختصاص می‌یابد. تعداد سهام تخصیص یافته به هر کد معاملاتی با توجه به فرمول زیر محاسبه می شود.
تعداد سهام قابل تخصیص به هر کد= تعداد مشارکت کننده گان در عرضه اولیه تقسیم بر تعداد سهام قابل عرضه در روز عرضه ‌اولیه

چرا باید عرضه‌اولیه بخریم؟

طی چند سال اخیر بیش از ۹۵ درصد عرضه ‌اولیه‌هایی که وارد بازار بورس شده‌اند سوده بوده‌اند. بازده نسبتا بالا در مدت بسیارکوتاه مهمترین دلیلی است که هم افراد مبتدی و هم حرفه‌ای‌ها تمایل زیادی به خرید عرضه ‌اولیه‌ها دارند.
معمولا عرضه اولیه‌ها کمتر از ارزش ذاتی خود سهم، قیمت‌گذاری می‌شوند و همین موضوع برای فعالین بورسی جذابیت ایجاد می‌‌کند، چون احتمال افزایش قیمت سهم و رسیدن به ارزش ذاتی آن تقریبا قطعی است.

چه‌طور از عرضه ‌اولیه‌ها باخبر شویم؟

طبق قانون سازمان بورس خبر ورود یک سهام جدید یا همان عرضه اولیه حداقل دو هفته قبل از عرضه باید در بخش اطلاعیه‌های سایت بورس و یا فرابورس (بسته به نماد عرضه شده) قرار بگیرد و اطلاع‌رسانی شود. همچنین شما می‌توانید اخبار عرضه ‌اولیه‌ها را در صفحه اینستاگرام مدرسه بورس مشاهده کنید.

خرید عرضه ‌اولیه‌ها چقدر ریسک دارند؟

ریسک خرید عرضه اولیه

ریسک عرضه‌ اولیه‌ها با توجه به اقبالی که نسبت به آن وجود دارد معمولا کم است. اما باید همیشه توجه داشت که صرف اینکه عرضه ‌اولیه را تهیه می‌کنیم ضمانتی برای کسب سود نیست و باید به شرایط بازار، صنعتی که سهام در آن فعالیت می‌کند و مشخصات شرکت توجه کرد.
مطالعه گزارش عرضه اولیه‌هایی که از ابتدا سال ۹۸ ارائه شده‌اند می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره سود آوری، میزان مشارکت و… در اختیار ما قراردهد.
اکثر عرضه اولیه‌ها حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد سوددهی داشته‌اند (گاها بازده آنها از ۲۰۰ تا ۵۰۰ درصد در میان‌مدت نیز رسیده‌اند) به همین دلیل هم برای افراد مبتدی و هم حرفه‌ای‌ها جذاب هستند. ازابتدای سال ۹۸ تقاضا برای خرید عرضه اولیه‌ها افزایش پیدا کرده است تا جایی که رکورد مشارکت در خرید در چند عرضه‌اولیه اخیر، پی در پی شکسته شد که این نشانه ورود افراد جدید به بازار بورس است.این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۴٫۲ از ۵ --------- تعداد آرا: ۵

تا حالا امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر امتیاز بده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *