بورس به زبان ساده چیست؟

نحوه ی پیدایش بورس
۳٫۷
(۷)

معنی لغوی بورس:

 بورس دراصل یک لغت فرانسوی می‌باشد که به معنی کیف‌‍ پول است که وارد فرهنگ ما شده است.

تاریخچه ی پیدایش بورس:

بورس در زبان ساده یک محلی است که کمک می کند افراد کاملا غریبه که هیچ نسبتی با هم ندارند و حتی اعتماد هم بین آنها وجود ندارد بتوانند در یک کسب‌وکار یا تجارتی با هم شریک شده و پس ازبه سود رسیدن یا حتی زیان٬ آن مبلغ را بین یکدیگر تقسیم کنند.

نحوه ی پیدایش بورس

 اندیشه‌ی ایجاد بورس زمانی شکل گرفت که عده‌ای از بازرگانان اروپایی از فعالیت‌های تجاری خود ضرر کردند، بنابراین به فکر راه‌حلی افتادند تا به وسیله‌ی آن بتوانند جلوی این ضرر را بگیرند و یا آن را به حداقل برسانند.
نتیجه آن شد که تعدادی از بازرگانان عده‌ای را در فعالیت‌های خود شریک کردند تا با این روش سود و زیان احتمالی را با آنها تقسیم کنند. این تجربه موفقیت آمیز بود لذا به تدریج هر تاجری سعی می‌کرد تا فعالیت‌های تجاری خود را با این روش ادامه دهد؛ به خصوص که این روش برای افرادی که فعالیت های بزرگ اقتصادی انجام می دادند بسیار مطلوب تر بود.

اولین بورس اوراق بهادار جهان

اولین بورس اوراق بهادار جهان در سال ۱۴۶۰ میلادی در بلژیک تاسیس شد اما رسمیت بورس اوراق بهادار در جهان با فروش سهام یکشرکت هلندی در شهر آمستردام  پایتخت هلند در سال ۱۶۰۲ میلادی تشکیل شد و رسما اولین بازار بورس در هلند تشکیل شد.

به زبان خیلی ساده بورس ارزش نقدی شرکت‌های خیلی بزرگ را به قطعات بسیار کوچک تقسیم می‌کند تا همه با هر مبلغی از پول بتوانند شریک آن شرکت شوند.
برای مثال شما اکنون می‌توانید یک سهام شرکت اپل را در بورس آمریکا به چند دلار بخرید. با این کار می‌توانید در سود یا زیان شرکت اپل به اندازه مبلغ آورده‌تان که همان تعداد سهام شما است شریک شوید. اما اگر بورس وجود نداشت شما حتما باید مبلغ بسیار زیادی پول داشتید تا بتوانید شریک اپل شوید.

تاریخچه ی بورس در ایران

در ایران نیز از سال ۱۳۴۵ هجری شمسی قانون تشکیل بورس به تصویب رسید و ۱۵ بهمن ۱۳۴۶ رسما بورس در کشور ما راه‌اندازی شد.
برای اولین بار پس از تشکیل بورس اوراق بهادار در ایران سهام شرکتهای بزرگ کشور در بورس توسط خود شرکتها به مردم متقاضی فروخته شد. بعد از آن هم بورس تبدیل به بازاری شد که هرکس خواهان شریک شدن در شرکتی بود به بورس مراجعه می‌کرد و سهام آن شرکت را می‌خرید.
در حال حاضر در کشور ما شما می‌توانید با صدهزار تومان(حداقل مبلغ قابل سرمایه‌گذاری) در بورس سهام هر شرکتی که دوست دارید را بخرید. مثلا می‌توان صدهزار تومان سهام شرکت سایپا را خرید.
همچنین کسانی هم که سهام یک شرکت را دارند در صورت نیاز به پول سهم خود را به شرکت پس نمی‌دادند بلکه آن را به بقیه افرادی که متقاضی خرید بودند به فروش می‌رساندند.

اینطور شد که بازار بورس گسترش پیدا کرد و به حالت امروزی رسید.

در این مقاله خیلی ساده بورس توضیح دادم در مقاله‌های بعدی ما با بورس بیشتر آشنا شوید.

دوستار شما

محمود مرادی

دانلود مقاله به صورت pdf دانلود مقاله به صورت word دانلود مقاله به صورت pdf دانلود مقاله به صورت word

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۳٫۷ از ۵ --------- تعداد آرا: ۷

تا حالا امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر امتیاز بده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *