سبدگردانی چیست و شرایط آن چگونه است؟

۴٫۶
(۵۵)

سبدگردانی چیست و شرایط آن چگونه است؟
سبدگردانی به زبان ساده یعنی شما سرمایه‌تان را در اختیار متخصصان سرمایه‌گذاری می‌گذارید به نحوی که بطور اختصاصی و براساس نیازمندی‌هایتان، مدیریت دارایی (خرید و فروش اوراق بهادار) برای شما انجام می‌گیرد. به عبارت دیگر، سبدگردانی یعنی سرمایه‌گذاری توسط یک فرد خبره بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات اقتصادی و مالی و براساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و میزان سرمایه سرمایه‌گذار که در این فرایند بهترین ترکیب چیدمان دارایی‌ها انتخاب می‌شود تا با نظارت مستمر منجر به افزایش ارزش دارایی‌های شخص شود.
سبدگردان شخص حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار می‌پردازد.
به سبدگردانی، مدیریت پرتفوی نیز گفته می‌شود. هر گونه تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش اوراق‌بهادار با هدف اداره پرتفوی مشتری توسط شخص دیگر را مدیریت پرتفوی می‌نامند و شخص تصمیم‌گیرنده را مدیر پرتفوی.

شرایط و قوانین سبدگردانی
سبدگردانی از خدمات قابل ارائه توسط کارگزاری‌ها و سایر شرکت‌های دارای مجوز از سازمان بورس است. با بستن قرارداد سبدگردانی، سرمایه‌گذار مسئولیت مدیریت دارایی و معاملات اوراق بهادار را به افراد خبره که مهارت و دانش و تجربه برای اینکار را دارند واگذار می‌کند.
این خدمات بطور اختصاصی به سرمایه‌گذار بصورت جداگانه ارائه می‌شود (برخلاف صندوق‌ سرمایه‌گذاری که سرمایه تعداد زیادی از افراد با هم مدیریت می‌گردد).

 آیا سپردن سرمایه به سبدگردان ضرورت دارد؟
این سوال پیش می‌آید که چرا ما خودمان سرمایه‌مان را در بورس در اختیار نگیریم و خودمان خرید و فروش نکنیم؟
یادم بعد از پایان یکی از کلاس‌های مقدماتی بورس که داشتم، آقایی مسن به من مراجعه کرد و گفت من یک میلیارد تومان سهام یک شرکت پتروشیمی را خریده‌ام و اکنون قیمت آن سهم پایین آمده است، حالا باید چه کنم؟
از آن شخص سوال کردم چرا این سهم خریده‌اید؟ گفت یکی از دوستانم بهم معرفی کرد و گفت این سهم قرار است در آینده رشد بزرگی داشته باشد. وقتی من قیمت خرید سهم و زمان آن را سوال کردم متوجه شدیم ایشون در حدود ۲۰۰ میایون تومان در طی دو ماه زیان کرده است. پرسیدم شما که یک میلیارد توامن داشتی چرا به سبدگردان مراجعه نکردید؟ متوجه شدم ایشون  هم شناخت چندانی از سبدگردانی ندارد هم اعتماد به شرکت‌های سبدگردان ندارد. باید بگوییم اگر این شخص با شرکت‌های سبدگردانی همکاری می‌کرد و توسط آن شرکت‌ها سرمایه گذاری می‌کرد قطعا شاهد یک زیان بزرگ در طی دو ماه نمی‌شد. مردم تصور می‌کنند چون خرید و فروش سهم تنها با یک کلیک یا تلفن انجام می شود، پس سود کردن نیز ساده است. باید یادآور شوم بازار بورس قوانین خاص خودش را دارد. شما یا باید آموزش تخصصی ببینید یا غیر مستقیم سرمایه گذاری کنید.
شاید سوال کنید مردم عادی می‌توانند با نبود تجربه و دانش کافی از سود این بازار بهره‌مند شوند؟ پاسخ استفاده از خدمات سبدگردانی یا صندوق های سرمایه گذاری مشترک است.
خدمات سبدگردانی خدماتی که با استفاده از آن، نیازی نخواهد بود فرایند یادگیری مفاهیم بورسی، مفاهیم حرفه‌ای، کسب تجربه و مهارت را طی کنید و سرمایه خود را به فردی حرفه‌ای می‌سپارید تا برای شما خرید و فروش انجام دهد.

سود سبدگردانی چقدر است؟
آیا اصلا ارزش دارد که سرمایه خودمان را به سبدگردان بسپاریم؟ بهتر نیست آنرا در بانک قرار دهیم و خیال خودمان را راحت کنیم؟
شاید سبدگردانی برای شما مفهوم ناآشنایی به نظر برسد اما با خواندن این راهنما از سایت مدرسه بورس و تماس با یک سبدگردان حرفه‌ای کاملا در مورد این موضوع اطلاعات کافی را کسب خواهید کرد.
اگر بخواهیم در یک کلام سود سبدگردانی را بگوییم، سود سبدگردانی متغیر است، چون بورس غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان سودی تضمین شده را در سبدگردانی پیش‌بینی کرد.
اما نکته جالب اینجاست: سبدگردان فقط زمانی از شما کارمزد کسر خواهد کرد که بتواند بیش از سود بانکی برای شما سود بسازد، بنابراین بیشترین تلاش خود را خواهد کرد تا سودی بیشتر از سود بانکی برای شما کسب کند تا خود نیز بتواند کارمزد خود را بدست آورد.
میزان کارمزد سبدگردانی در شرکت‌ها متغیر است و بهتر است ویدئوی همه چیز درباره سبدگردانی را در انتهای این مقاله ببینید.

انتخاب سبدگردان مناسب
مهمترین و حساس‌ترین بخش در مورد اینکه دارایی‌هایمان را به کدام یک از سبد گردان‌های رسمی بدهیم. انتخاب مناسبترین سبد گردان است. چهار معیار زیر از مهمترین نکات در انتخاب یک سبدگردان مناسب است:
الف- سابقه سبدگردان در مدیریت دارایی‌ها و میزان بازدهی کسب شده در آن‌ها
ب- دارا بودن ساختار سبدگردانی و تیم تحلیل
ج- مقدار منابع در اختیار
د- خوشنامی در بازار سرمایه

سوالات متداول سبدگردانی

سوال: مدت‌زمان قرارداد سبدگردانی چقدر است؟
قرارداد سبدگردانی معمولا یک ساله منعقد می‌شود. شاید برای شما سوال پیش بیاید، چرا یک سال؟ یکی از علت‌ها این است که در طی یک سال شرکت‌های بورسی تمام گزارش‌های خود را ارائه می‌کنند، سود سال مشخص می‌شود، مجمع سالانه شرکت برگزار و سود نقدی اعلام می‌شود، تاثیرات فروش فصلی در سود شرکت‌ها دیده می‌شود، بودجه کل کشور اجرا می‌شود و… در مجموعه تمام تحولات اقتصادی کلان و خرد که تاثیر‌گذار در بورس هستند طی یک چرخه یک ساله رخ خواهد داد.
از طرفی چون سبدگردان به دنبال حداکثر کردن سود است، لذا سهام‌هایی انتخاب می‌شوند که پیش‌بینی شده است که با افزایش سودآوری همراه باشند. نکته‌ی مهم این است که شرکت مورد‌نظر این افزایش سودآوری را امکان دارد به جای اینکه در پایان فصل تابستان اعلام کند، در پایان فصل پاییز گزارش دهد. لذا می‌بایست سهم با دید میان مدت خریداری و نگه‌داری گردد. به همین خاطر انعقاد قرارداد یک ساله ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش و احتمال سودآوری بیشتر را افزایش می‌دهد.
البته باید در نظر داشت که سرمایه‌گذار طی مدت قرار داد می‌تواند به سرمایه اولیه خود اضافه نماید. همچنین این امکان برای سرمایه‌گذار فراهم شده است که طی مدت قرارداد بخشی از سرمایه را برداشت نماید و یا حتی با درخواست کل سرمایه، قرارداد را فسخ نماید.
در صورت درخواست بخشی از سرمایه توسط سرمایه‌گذار، سبدگردانی در فاصله زمانی ۲ تا ۵ روز کاری بعد از درخواست کتبی سرمایه گذار، موظف است وجه را پرداخت نماید. اما این امر استثنا به همراه دارد. فرض کنید سرمایه شما در سهم‌هایی سرمایه‌گذاری شده است که نماد معاملاتی آن‌ها توسط سازمان بورس متوقف شده است و امکان معامله وجود ندارد. در این صورت سبدگردان با فروش سایر سهم‌های موجود در سبد، حتی‌المقدور وجه موجود را به شما پرداخت خواهد کرد. سبدگردان یا سرمایه‌گذار با اعلام کتبی به طرف مقابل، می‌توانند طی مدت قرارداد، قرارداد را فسخ نمایند.
با توجه به اینکه نوسان قیمت یکی از عوامل اصلی موجود در بورس سهام است، و همچنین با در نظر گرفتن این نکته که سهام‌های خریداری شده برای سبد با دید میان‌مدت و بلند‌مدت انتخاب می‌شوند، لذا در سبدگردانی نمی‌توان درآمد ثابت ماهانه داشت.

 

سوال: سبدگردانی تضمینی وجود دارد؟
پاسخ: در ادامه سری سوالات مربوط به سبدگردانی اوراق بهادار، برخی سوال می‌کنند اگر با فعالیت‌های سبدگردانی که سرمایه‌تان را به او سپرده‌اید، سودی حاصل نشد و سبد متحمل ضرر شد تکلیف چیست؟ یعنی تضمینی در کار است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در بورس سهام همانند سایر بازارهای سرمایه‌گذاری، تضمین وجود ندارد.
شما اگر دلار بخرید فردی برای شما تضمین نمی‌کند که حتما قیمت دلار رشد می‌کند. اگر سکه خرید کنید هیچ فردی برای شما تضمین نمی‌کند حتما قیمت سکه افزایش خواهد یافت. اگر در مسکن سرمایه‌گذاری کنید هیچ تضمینی برای سود‌آوری شما وجود ندارد. چون تمام تصمیمات انسان بر اساس پیش بینی‌ها و انتظارات است، امکان دارد پیش‌بینی محقق بشود یا نشود.
اما یک نکته فوق العاده با اهمیت وجود دارد. همانطور که در مطلب “کارمزد سبدگردان در بورس″ بیان شد کارمزد اصلی سبدگردان ارتباط کامل و مستقیم با سودآوری سبد دارد. یعنی سبد‌گردان نه تنها نباید ضرر کند، بلکه باید در ایتدا به اندازه سود بانکی سود محقق کند، سپس سود بیشتری را برای سبد بسازد تا درصدی از آن نصیب خودش شود. قطعا سبدگردان طی فرآیند سبدگردانی هزینه‌هایی را متحمل می‌شود. مثل هزینه تحلیل‌گر و هزینه‌های جاری.
در نتیجه قاعده این است که سبدگردان برای تامین هزینه‌های خود و سودآوری، حداکثر تلاش حرفه‌ای خود را به کار گیرد تا بیشترین سود ممکن برای سبد را فراهم کند. اینکه در کنار تکنیک‌های خاص مدیریت سبد به ما این اطمینان نسبی را می‌دهد که ضرری در فرآیند سبدگردانی نصیب ما نخواهد شد.

 

سوال: کارمزدی که سرمایه‌گذار بابت سبدگردانی می‌دهد به چه نحوی است؟
پاسخ: کارمزد شرکت سبدگردان آگاه از دو بخش تشکیل می‌شود:
۱- ثابت: ۱% درصد از میانگین ارزش سبد خواهد بود که در طول مدت قرارداد به صورت روزانه محاسبه و توسط شرکت سبدگردان در انتهای قرارداد دریافت خواهد شد.
۲- مبتنی بر عملکرد: این کارمزد به صورتی تدوین شده که منافع شرکت سبدگردان و سرمایه‌گذار در یک راستا تعریف می‌شود. بدین صورت که اگر در طول یک سال تا سقف ۲۰% سود برای سرمایه‌گذار شناسایی شود، کل ۲۰% متعلق به سرمایه‌گذار بوده و اگر بیش از این مقدار سود شناسایی شود شرکت سبدگردان در ۲۰% مازاد سود، با سرمایه‌گذار شریک خواهد بود.

 سوال: حداقل سرمایه لازم برای خدمات سبدگردانی چقدر است؟
این بستگی به استراتژی شرکت سبر گردان دارد. بعضی از شرکت‌ها زیر یک یا دو میلیارد تومان را قبول نمی کنند اما اخیرا شرکت‌های سبدگردانی هستند که سرمایه‌های کم را نیز قبول می‌کنند مانند شرکت سبدگردان هدف که با مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال نیز فعالیت می‌کند.
همچنین در سایت www.cfi.codal.ir  می‌توانید تمام نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس را پیدا کنید. این نهاد‌ها شامل زیر نظر سازمان بورس هستند از جمله این نهادها سبدگردان‌ها نیز محسوب می شوند.

در صورت داشتن هرگونه سوال در زیر همین مقاله کامنت کنید اولین فرصت پاسخ‌تان را می دهم.

دوست دار شما

محمود مرادی مدرس بازار بورس

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۴٫۶ از ۵ --------- تعداد آرا: ۵۵

تا حالا امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر امتیاز بده!

25 دیدگاه برای “سبدگردانی چیست و شرایط آن چگونه است؟

 1. جمشید ایرجی گفته:

  با سلام، فکر میکنی اگر شما جای ما بودی چیزی غیر از سپاس و تشکر وخضوع در قبال اینهمه دانش و زیبایی و صراحتی همه فهم در کنار دید ونگاهی مملو از سخاوتی بی توقع مانند خورشیدی که بدون انتخاب وفرق گذاشتن بر همگان یکسان تابیده وگرمی بخش است، پاسخ دیگری داشتی؟
  در جایی نگاه میکردم که گفتی من استاد نیستم، ولی باور کن به قدری شیوا، سلیس، اثر گذار، قابل فهم وصمیمانه صحبت میکنی که من با ۶۳ سال سن که تازه وارد این بازار شدم و هر مطلبی تو مغزم مثه آتیشیه که رو یخ بذاری آب میشه ولی باور کن تمام مطالبِ نوشتاری و ویدیویی که میذاری مثل کَنده کاری روی آهن تو این مخ خالیه من نشسته و ایمان دارم با ادامه به شاگردی محضر شما در آینده همه ضررهای قبلی رو به سود تبدیل میکنم ونتیجه اش رو دوباره همینجا ثبت میکنم. در پایان اگر حوصله کردی ومتن رو خوندی وقابل دونستی، من شدیداً دنبال یادگیری تکنیکال ورسم نمودار با ابزار اندیکاتور هستم، اگر یه کتاب مفیدی که از پایه وسلیس بتونه کمکم کن، معرفی کنی مجدداً ممنونت میشم.در پایانی دوباره برای خودت وخونوادت همواره سلامتی و آرامش آرزو دارم. دوست داشتنی هستی.
  ارادتمند شما جمشید ایرجی

 2. نوشاد گفته:

  سلام استاد،ممنون از توضیحاتتون، فرموید برای سرمایه‌گذاری در سبدگردانی مبلغ یکی دومیلیارد رو قبول میکنن؟یه جای دیگه گفتید از مبالغ پایین شروع کنید برای سرمایه گذاری مثلا یکی دو میلیون تومن. خب یا این اوصاف که نمیشه از مبلغ کم شروع کرد،اگه ممکنه بفرمایید میشه با سرمایه یکی دو میلیون در سبدگردانی کارگزاریها شرکت کرد،بعد به مرور سرمایه رو افزایش داد؟

 3. پوریا فکری گفته:

  سلام استاد , خیلی ممنون از توضیحات شیرین دلچسبتون , اگه امکانش هست سبد گردان خوش نامی بهمون معرفی کنید , باتشکر

  • محمود مرادی گفته:

   سبدگردانهای رسمی سازمان بورس را در سایت زیر ببینید در ضمن سبدگردان خوب زیاد است اما معولا با مبالغ بالا کار می کنند مثلا حداقل سرمایه گذاری درسبدگردان آگاه در حال حاضر ۳ میلیارد تومان است.
   www,cfi.codal.ir

   • پوریا فکری گفته:

    توی سایت که چک کردن مثلا مفید تاریخ انقضاءش تا سه ماه دیگه هست یعنی مجوزش تمدید میشه ؟ اعتبارشون در حد بانک دولتی هست ؟؟؟ (سرمایه گذاری در حد یک میلیارد )

 4. سعید داوری گفته:

  سلام وعرض تشکراستاد مرادی عزیز
  میخواستم بپرسم در سبد گردانی سرمایه را در اختیار سبد گردان قرار میدهند یا اینکه نام کاربری وکلمه عبور سامانه معاملاتی را وسبد گردان با دسترسی به آن بجای شخص معامله می کند؟

  • محمود مرادی گفته:

   سازمان بورس برای تمامی قراردادهای سبدگردانی یک کد اختصاصی صادر می‌نماید و این کد با حروف PRX آغاز می شود. همه کدهایی که در ابتدای آنها PRX آمده است، بیانگر یک قرارداد سبدگردانی می باشد.

 5. کامبيز مقيمي گفته:

  سلام جناب مرادی.من حدود ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارم.عضو کارگزاری آگاه هستم.افتخار شاگردی شمارو هم داشتم.آموزشهای شمارو هم کامل در سایت دیدم و مطالعه کردم ودرحال حاضر سهام هم خرید و فروش میکنم ولی خیلی علاقه دارم از سبد گردان استفاده کنم میشه لطف کنید با توجه به سرمایه من سبد گردان معتبری را به من معرفی کنید؟ منظورم یک سبد گردان معروف و خوشنامی است که سابقه خوبی هم داره.ممنون میشم.متشکرم

 6. بهروز گفته:

  سلام استاد مقاله بسیار مفیدی بوداستفاده کردم سئوالی دارم اینه که آیا شخص یا گروهی بدون داشتن مجوز میتواند اقدام به سبد گردانی نکند یا خیر‌؟

 7. سمیه الف گفته:

  دنبال لیستی از سبد گردان های موجود دارای مجوز و مقایسه بازدهی اونها باهم هستم ..ایا جایی هست که بشه شبیه صندوق های موجود اونها رو دید و عملکردشون رو باهم مقایسه کرد ؟

 8. سمیه الف گفته:

  سلام استاد گرامی ..ممنون از مطلب مفیدتون ..سوال اینکه یک درصد کارمزد ی که سبد گردان از میانگین ارزش روزانه سبد محاسبه و در پایان قراردادبرداشت میکنه ،، خب ممکنه اون روز میانگین ارزش سبد بالا بوده ولی خب در روزهای بعد ممکنه باتوجه به افت بازار و یا اصلاح ، ارزش روزانه سبد کمتر بشه،، اینطوری که روزانه محاسبه میشه درحق سرمایه گذار در روزهایی که کاهش داره اجحاف نمیشه ؟منظور اینه که سبدگردان سود خودشو (کارمزدش ) جلو جلو برمیداره و بلوکه میکنه اما ممکنه در پایان قرارداد ارزش میانگین سبد اونی نباشه که کارمزدش رو سبدگردان بلوکه کرده و برداشت میکنه دراخر….

 9. علی اصغر درودیان گفته:

  سلام با نشکر از شما استاد مرادی
  میخواستم بدونم بین صنوق سرمایه گذاری مشترک (مثلا آگاه) و سبد گردانی کدام مورد بهتر است و بازده بهتری میتواند بدهد.

  • محمود مرادی گفته:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ مقایسه سبد و صندوق قیاس درستی نیست، به این علت که سبد متناسب با درجه ریسک‌پذیری هر فرد تشکیل می‌شود ولی در صندوق تنها یک سبد وجود داشته که افراد زیادی در سود و زیان آن شریک هستند. از طرفی تنوع دارایی‌ها در سبدگردانی اختصاصی بیشتر از صندوق هاست لذا انعطاف پذیری و احتمال بازده بیشتر در سبد بیشتر از صندوق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *