همه چیز درباره صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام

۳٫۸
(۲۰)

همان‌طور که از نام این نوع از سرمایه گذاری مشخص است، «صندوق سرمایه گذاری در سهام» به معنای این است که بخش اعظم (حداقل۷۰ درصد) دارایی صندوق در فعالیت‌ها و سرمایه گذاری در سهام بورسی استفاده می‌شود. ۳۰ درصد دیگر از دارایی‌های این صندوق‌ها هم بنا به تصمیم‌گیری مدیر صندوق به فعالیت‌‌های دیگری نظیر: سرمایه گذاری در اوراق مشارکت، اوراق بهادار، سپرده‌گذاری بانکی و… اختصاص پیدا می‌کند.

 

این صندوق‌ها در ایران با توجه به تعداد واحدهایی که مجاز به انتشار هستند، به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم‌بندی می‌شوند. در صندوق‌های کوچک‌ تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل ‌انتشار حداقل پنج هزار و حداکثر ۵۰ هزار واحد سرمایه‌ گذاری و در نوع بزرگ‌، این ارقام بین ۵۰ هزار و ۵۰۰ هزار واحد سرمایه ‌گذاری بوده و ارزش اسمی هر واحد سرمایه ‌گذاری در آغاز بکار صندوق معادل یک‌ میلیون ریال است.

 

به هر واحد سرمایه گذاری این صندوق‌ها یک «یونیت» گفته می‌شود. یونیت و یا خالص ارزش واحدهای سرمایه گذاری و یا (NAV) هر سه یک معنی را می‌دهد. در شکل زیر قیمت یونیت‌های برخی از صندوق‌های موجود در سایت فیپیران را با فلش و کادر قرمز رنگ نشان داده‌ایم.

 

ریسک صندوق‌های در سهام

همان‌طور که در پیش از این بیان ‌شد، صندوق‌های سرمایه ‌گذاری در سهام حداقل ۷۰ درصد منابع مالی خود را در سهام شرکت‏‌ها سرمایه ‌گذاری می‌‏کنند؛ بنابراین سرمایه ‌گذاری در این صندوق‌ها در مقایسه با صندوق‌های درآمد ثابت و مختلط بیشتر و همچنین احتمال کسب بازدهی بالاتر در این نوع صندوق‌ها نیز بیشتر است. برای بررسی ریسک صندوق‌ها به بتای صندوق توجه کنید. در شکل بالا آخرین ستون سمت چپ نشان دهنده بتای صندوق می‌باشد. صندوق‌های با بتای بین نیم و یک دارای ریسک معقولی می باشند. صندوق‌های دارای بتای بالای یک پرریسک و زیر نیم هم کم ریسک می‌باشند.

سرمایه گذاری در «صندوق‌های در سهام» مناسب افرادی است که دارای قدرت ریسک پذیری بالاتری هستند. در این صندوق‌ها باید دید بلندمدت به سرمایه گذاری خود داشته باشیم و بیشتر مناسب علاقه مندان به  سرمایه‌ گذاری بلند مدت می‌باشد. این صندوق‌ها همچنین برای افرادی که تخصص و یا فرصت کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند نیز مناسب است.

سوددهی صندوق‌ها به چه صورت است؟

با گذشت زمان هرچه عملکرد صندوق موفق‌تر باشد ارزش دارایی‌های صندوق رشد می‌کند که در نتیجه آن ارزش هر واحد آن صندوق (NAV) هم افزایش پیدا می‏کند و در مقابل اگر صندوق عملکرد مناسبی نداشته باشد، ممکن است ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق رشد مناسبی نداشته و حتی کاهش هم داشته باشد.

برای اطلاعات کاملتر ویدئوی مربوط به «همه چیز  درباره صندوق های سرمایه گذاری در سهام» را مشاهده کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۳٫۸ از ۵ --------- تعداد آرا: ۲۰

تا حالا امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر امتیاز بده!

2 دیدگاه برای “همه چیز درباره صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *